Jak urządzić wymarzoną salę zabaw dla dzieci?

Funkcjonalna, bezpieczna i przyjazna dla dzieci sala zabaw w przedszkolu to wyzwanie dla właściciela placówki. Jednak stworzenie takiej znacznie podnosi jej prestiż. Zadaniem sali zabaw jest sprzyjanie kreatywnej zabawie. Na co zwrócić szczególną uwagę przy organizowaniu przestrzeni do zabawy dla dzieci? Na to oraz inne pytania odpowiada psycholog, właścicielka przedszkola z oddziałami integracyjnymi – Sabina Mazur.

Specjalnie przygotowana sala zabaw w przedszkolu jest świetnym rozwiązaniem w placówkach, które mają do zagospodarowania dużą powierzchnię. Dzięki sali zabaw dzieci będą mogły wydatkować swoją energię i pobawić się z rówieśnikami. Warto zastanowić się, co w takiej sali powinno się znaleźć i jak ją zorganizować, aby było to miejsce bezpieczne i atrakcyjne dla dzieci.

Sala zabaw dla dzieci to opłacalna inwestycja

Myślę, że nie muszę przekonywać do tego, że sala zabaw w przedszkolu jest jednym z kryteriów, którym można zachęcić rodziców, aby wybierali Twoje przedszkole dla dziecka. Inwestycja w tego typu atrakcje dla dzieci zwróci się bardzo szybko i będzie niosła za sobą wiele korzyści.

Bardzo mało jest placówek oferujących sale zabaw z wielkimi możliwościami. Najczęściej przedszkola są ciasne, mają małe sale dydaktyczne, a tych do zabawy właściwie wcale. Atrakcyjne wyposażenie, piękne pastelowe ściany, miękkie dywany, odpowiednio przystosowane meble i starannie dobrane zabawki sprawią, że zarówno rodzice, jak i dzieci oraz wychowawcy będą cieszyć się z takiego pomieszczenia.

Jak urządzić salę zabaw dla dzieci

Zanim zaczniesz wybierać meble i wyposażenie do sali zabaw, zastanów się nad tym, jaka zasada ma przyświecać Twojej placówce. Czy to ma być placówka Montessori, czy integracyjna? Zastanów się, co chcesz, aby się w niej znalazło; rozrysuj i zaplanuj dokładnie rozmieszczenie poszczególnych elementów i pamiętaj, że przede wszystkim musi to być pomieszczenie bezpieczne dla dzieci.

Bezpieczne meble w sali

Stabilne i wytrzymałe – takie muszą być meble do sali zabaw w przedszkolu. Koniecznie powinny posiadać certyfikaty i odpowiednią konstrukcję dostosowaną do wieku dzieci (np. krzesełka i stoliki są numerowane wg wzrostu dziecka). Jeśli zaplanujesz, że w sali będzie dużo książek i różnych pomocy dydaktycznych, wówczas pomyśl o meblach, które nie ugną się pod ich ciężarem i będą bezpieczne dla otoczenia.

Zadbaj o odpowiednie mocowania do ścian i różne zabezpieczenia dostępne na rynku. Weź pod uwagę to, że krzesełka dla dzieci powinny być lekkie, żeby same mogły je przenosić, gdy zajdzie taka potrzeba. Gdy w sali masz kaloryfery, zadbaj aby były zabezpieczone i osłonięte przed małym dzieckiem. Dodatkowo tę przestrzeń możesz zagospodarować atrakcyjnymi edukacyjnymi elementami.

Certyfikaty

Prowadząc żłobek lub przedszkole niezbędne jest, aby wszystkie zakupione meble, zabawki i akcesoria posiadały odpowiednie certyfikaty. Zgodnie z rozporządzeniem MEN możemy kupować jedynie meble, które posiadają ważne certyfikaty wydane przez uprawnione do tego placówki certyfikujące, tzn. posiadające stosowną akredytację.

Kupując dany produkt, domagajcie się certyfikatu oraz sprawdzajcie jego ważność. Certyfikaty należy przechowywać i udostępniać jednostce kontrolującej działalność waszej placówki np. Sanepid, Urząd Miasta. Pamiętajcie o tym, gdyż otwierając żłobek lub przedszkole, bez certyfikatów wyposażenia Sanepid nie odbierze Twojej placówki i nie dopuści do jej funkcjonowania.

Kąciki zabaw dla dzieci

W zależności od tego, jak dużą powierzchnią dysponujesz, możesz stworzyć jedną salę zabaw związaną z konkretnym tematem, bądź kilka mniejszych kącików.

Proponuję Ci jednak postawić na to drugie, ponieważ większa różnorodność dla dzieci, jest gwarancją świetnej i dłuższej zabawy. Aby urządzić dziecięcy raj, można wybrać coś z poniższych artykułów:

  • tunele i namioty
  • basen z piłeczkami
  • tory samochodowe i pojazdy
  • kolejkę drewnianą/elektryczną
  • zabawkowe kuchnie
  • klocki małe i duże
  • lalki i pluszaki
  • książki, kolorowanki, artykuły do malowania
  • podłoga interaktywna do zajęć ruchowych

Świetnym rozwiązaniem w placówce, jest stworzenie kącika wyciszającego, miejsca w którym dziecko może odpocząć od bodźców napływających z otoczenia. Znakomitym rozwiązaniem może być np. miękki biały domek z poduszkami i ledami, który można znaleźć w ofertach wielu firm specjalizujących się w produkcji mebli dla żłobków i przedszkoli. Dodatkowym rozwiązaniem, jest stworzenie kąciku z mini kanapą lub materacykiem, zabezpieczonym parawanem oraz mini biblioteczką dostępną dla rączek małych dzieci.

Pamiętać należy o tym, aby dziecko w takiej sali zabaw czuło się sprawcze, tzn. aby mogło swobodnie sięgnąć po rzeczy dla niego atrakcyjne, gdy jest czas na swobodne zabawy. Ważnym aspektem jest też, aby rzeczy rozpraszające dzieci, znajdowały się poza zasięgiem wzroku. Tam też mogą znaleźć się rzeczy, które nie są bezpieczne dla dziecka, a niezbędne w naszej sali.

Dziecko w Twojej placówce ma mieć przestrzeń i zasoby wspierające jego rozwój. Pamiętaj, że ono przebywa czasem wiele godzin w tym miejscu. Musi znaleźć się miejsce na zabawę, ale i na wyciszenie, dlatego planując przestrzeń w swojej placówce, warto wziąć to pod uwagę.